Cumartesi, Mart 17, 2018

Konserve Domates (Menemenlik)

Malzemeler:

  • 20 kg. domates
  • 4-5 yemek kaşığı tuz
  • 5 kg. sivri biber (menemenlik yapmak isterseniz)

* Kullanacağınız domatesin cinsine yani çıkacak posaya göre kaç şişe konserveniz olacağı değişir.

Domatesler kabukları ile küp küp doğranır.(Su salmayacak bir domates kullanmak gerekli.Eğer çok sulu bir domates varsa elinizde biraz yumurta domates ekleyerek dengeleyebilirsiniz.Ben genelde 10 kg. çanakkale 10 kg. yumurta domatesi karıştırarak yaparım ve 15 şişe 700 gr. lık domates elde ederim.Sosun suyunu ne kadar çektirirseniz o kadar az yer kaplamış olursunuz.Sulu bir domates püresi hazırladığınızda kullanmak için açtığınızda yine suyunu çektirmek için tencerde pişirmeniz gerekecek.)

*Domateslerim kabuğundan rahatsız oluyorsanız derin bir tencerede su kaynatın.Domateslerin alt kısmına artı şeklinde derin olmayan bir çizik atın.Ayrı bir kapta buzlu soğuk su hazırlayın.Domatesleri önce kaynayan suya atıp 1-2 dakika çevirin ve hemen buzlu suya alın.Kesik attığınız yerden kabuklarını zorlanmadan alabilirsiniz.)

*Kabuklarıyla kullanmak istiyorum ama doğramak zor geliyor derseniz ikiye bölüp blenderdan geçirin.Rende kıvamında çekerseniz kabuklarıda yok olur.Bu aşamayı tercih ederseniz ve sulu bir domatesiniz varsa dahada sulandırmış olursunuz.Yani katı bir domates sos elde etmeniz çok zor.

Geniş bir tencereye alınır ve ocağın altı yakılır.

Arada karıştırılarak sulanması ve suyunun çekmesi beklenir.

(Menemenlik yapmak isterseniz ek olarak biberler ayıklanır ve temizlenerek 1 parpak kalınlığında doğranır.

Ayrı bir yerde bir miktar yağ ile sadece rengi değişene dek kavrulur.(Biberleri domatesler ile birlikte kaynatırsanızeriyerek kaybolurlar.

Şişeleme aşamasına geçmeden 2-3 dakika önce biberler sosa katılır ve hafif diriliğini koruması sağlanır.)

Suyunu iyice çeken domateslerin üzerine tuzu eklenir ve tencerenin altı kapatılarak temizlenen ve kapakları kaynatılan kavanozlara aktarılır.

Ağzı sıkıca kapatılarak tahta bir aparatın üzerine ters çevrilerek alınır.Tamamen soğumadan yerinden kaldırılmaz.

Yorum yapın

Post comment as a guest

0
hizmet koşulları.
  • Henüz hiç yorum yok